Jak wybrać pełnomocnika w upadłości konsumenckiej?

Jak wybrać pełnomocnika w upadłości konsumenckiej?

Swego czasu, na jednym ze szkoleń z upadłości konsumenckiej pewien znamienity sędzia upadłościowy, wspomniał, że do prowadzenia tego rodzaju postępowań nie wystarczy tytuł radcy prawnego czy adwokata (wtedy jeszcze nie było doradców restrukturyzacyjnych, a syndycy). Argumentował to faktem, że nawet profesjonalista, ale taki który nie ma praktyki może niestety zrobić więcej szkody niż pożytku.

Oczywiście poszukując odpowiedniego pełnomocnika do wyprowadzenia nas z zadłużenia punktem wyjścia będzie znalezienie odpowiedniej osoby z uprawnieniami (radca prawny, adwokat, doradca restrukturyzacyjny), a nie bazowanie na wiedzy pracowników wątpliwych podmiotów. Nie tylko mogą nie mieć odpowiedniej bazy merytorycznej, ale również i koniecznego doświadczenia.

Przyczynkiem do tego wpisu była jednak nie tyle powyższa retrospekcja, co sytuacja Klientki, która pomimo posiadanej obsługi prawnej zwróciła się z prośbą o sporządzenie zażalenia na postanowienie o planie spłaty. Kiedy Klientka dzień przed upływem terminu pokazała kopertę oraz postanowienie sądu w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli okazało się, że jest ono prawomocne i nie ma możliwości odwołania się.

Naturalnie  nie ma pewności, że profesjonalny pełnomocnik przeprowadzi nas sprawnie przez całe postępowanie, bo przecież nie wszystko zależy od niego, to jednak zawsze dobrze skontaktować się z nim przed  podjęciem decyzji i rozpoczęciem procesu by uniknąć później przykrych niespodzianek.

Jednym z wyznaczników może być osoba z polecenia i to na pewno jest ważny element wyboru, jednak nie mamy tu całkowitej pewności (jak z ekipami budowlanymi czy lekarzami).

Dla osób które mają więcej czasu i możliwości jest jeszcze inna alternatywa. Dobrze spotkać się choćby z dwoma osobami i porównać ich wiedzę, doświadczenie. Czasem już samo spotkanie z prawnikiem pokaże, na ile widzimy z nim możliwość współpracy, płaszczyznę porozumienia.

Inną alternatywą mogą być rankingi prawnicze wskazujące na specjalistów w danej dziedzinie prawa. I tak jak z wadą serca nie idziemy do okulisty tak i w kwestii  dziedziny prawa warto zaufać osobie, która poza kompetencjami poważana jest przez kolegów z branży.

Osobiście w dobie KRZ ciężko mi wyobrazić sobie by prowadzić postępowanie upadłościowe samodzielnie, czego jednak całkowicie wykluczyć nie można. W tym miejscu duży szacunek dla osób podejmujących się tego wyzwania.

Dlatego życząc trafnych wyborów prawnika do poprowadzenia sprawy pamiętajmy, że nawet prosta sprawa może skomplikować się na późniejszych etapach (czego oczywiście nie życzymy), a mając wsparcie takiej osoby na pewno łatwiej będzie nam przebrnąć przez długi czas oddłużania nie tylko jeśli chodzi o wsparcie merytoryczne, ale co szczególnie ważne także wsparcie psychiczne, tak ważne dla osób zadłużonych.