Umorzenie zobowiązań bez udziału Dłużniczki w rozprawie

Umorzenie zobowiązań bez udziału Dłużniczki w rozprawie

W tym przypadku decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego została podjęta w sprzyjających warunkach.

Kto składał wniosek
o upadłość konsumencką?
Kobieta lat 41 wykształcenie średnie
Dlaczego składa wniosek?

niewypłacalność wywołana wzrostem kursy franka szwajcarskiego oraz kryzysem gospodarczym

Łączne zadłużenie?
650.000 PLN
Jak wyglądało przygotowanie do ogłoszenia upadłości?

Wielu z nas chce spełnić marzenia o zakupie swojego własnego mieszkania. W tym przypadku decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego została podjęta w sprzyjających warunkach. Działalność gospodarcza przynosiła Dłużniczce duże zyski. Miesięczna rata kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich nie nadwyrężała domowego budżetu. Niestety,  gdy nadeszły skutki kryzysu lat 2007-2009 r. działalność gospodarcza praktycznie zamarła. Dłużniczka samodzielnie wychowywała dwójkę dzieci. Starała się za wszelką cenę utrzymać rodzinę i spłacać raty kredytowe. Okresowo wyjeżdżała do pracy za granicę. Niestety ciągły wzrost kursu franka szwajcarskiego doprowadził ostatecznie do utraty płynności finansowej przez dłużniczkę.

Ogłoszenie upadłości i postępowanie upadłościowe

Sytuacja finansowa dłużniczki wskazywała, że najlepszym rozwiązaniem będzie upadłość konsumencka. Wysokość zobowiązań przekraczała wartość majątku. Ponadto stan zdrowia dłużniczki i jej osobista sytuacja nie pozwały na przyjęcie, że jej dochody wzrosną w najbliższym czasie. Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości – bezsprzecznie dłużniczka zasługiwała na skorzystanie z dobrodziejstwa procedury oddłużeniowej. Syndyk dokonuje sprzedaży majątku dłużniczki. W toku postępowania udaje się doprowadzić do wydzielenia dłużniczce kwoty blisko czterdziestu tysięcy złotych na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Wydanie pozytywnego postanowienia Sądu następuje bez udziału Dłużniczki w rozprawie.

Wniosek o umorzenie zobowiązań lub ustalenie planu spłaty wierzycieli i zakończenie postępowania

W toku postępowania dłużniczkę coraz dotkliwiej doświadcza wieloletnia choroba. Objawia się silnym bólem i obrzękiem stawów. Dłużniczka nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej. Sąd podejmuje w tej sprawie właściwą decyzję i umarza zobowiązania dłużniczki bez ustalenia planu spłaty. Co więcej decyzja sądu zostaje wydana na tzw. „posiedzeniu niejawnym” czyli bez udziału dłużniczki w rozprawie. Bez dodatkowego stresu jakim jest uczestnictwo w rozprawie. Wniosek o umorzenie zobowiązań sporządzony został w taki sposób, że sąd nie miał żadnych wątpliwości, że Dłużniczka zasługuje na pełne oddłużenie i to bez dodatkowej spłaty wierzycieli.

Dzięki procedurze upadłości konsumenckiej, dłużniczka może wrócić do normalnego życia. Z jej barków spadł nieustanny ciężar związany z zadłużeniem. Dłużniczka w pełni zasługiwała na oddłużenie i rozpoczęcie „świeżego startu”, bowiem niewypłacalność wystąpiła na skutek czynników od niej niezależnych. Czas trwania postępowania to półtora roku.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami