Czy wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć każdy i czy syndyk puści nas w samych skarpetkach?

Czy wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć każdy i czy syndyk puści nas w samych skarpetkach?

Seal stamp and pen writing business paper document

Statystyki pokazują, że nie słabnie liczba ogłaszanych upadłości konsumenckich. Wręcz przeciwnie to zjawisko stale przybiera na sile. We wrześniu liczba ogłoszonych upadłości przekroczyła 3000, w porównaniu z 2100 w 2015 i 60 (sic!) w latach 2009-2014 (w 2015 roku weszła w życie nowelizacja, która w praktyce umożliwiła korzystanie z tej instytucji, przedtem upadłość konsumencka istniała tylko na papierze). Eksperci twierdzą, że mogłoby być ich jeszcze więcej, jednak sądy są coraz bardziej zasypane wnioskami i nie działają już tak sprawnie jak jeszcze rok temu.

Co dalej z upadłością konsumencką?

Niektórzy postulują nawet konieczność nowelizacji ustawy i (całkowicie błędnie w naszej ocenie) przeniesienia upadłości konsumenckich do sądów rodzinnych. Zresztą nie chodzi tylko o odciążenie sądu, ale również o pewne kosmetyczne już na szczęście zmiany, które jednak mogłyby dodatkowo usprawnić i ułatwić konsumentowi postępowanie. Ustawodawca nie przewidział bowiem sytuacji, w której żaden z wierzycieli nie zgłasza się w toku postępowania, co skutkowało pojawieniem się w praktyce kilku koncepcji co dalej z takim „fantem” robić, ale na chwilę obecną żadna nie wydaje się jedyną słuszną.

Praktycy konsumenccy potrzebę zmiany widzą też w stosunku do osób prowadzących wcześniej działalność gospodarczą. Wielu z nich, działając w formule samozatrudnienia nie zdawało sobie bowiem sprawy, że tak naprawdę prowadzi firmę, a to z kolei rodzi obowiązek wcześniejszego złożenia wniosku o upadłość przedsiębiorcy. Nasza praktyka niestety również to potwierdza. Znakomita część osób prowadzących działalność nie miała o tym zielonego pojęcia. Problemem jest jednak nie tyle to, że przepisy są zbyt skomplikowane, ale to, że sędziów upadłościowych jest zbyt mało, mają zbyt mało pomocy administracyjnej, a za dużo spraw. Upadłości konsumenckich będzie przybywać i dobrze, bo te przepisy ratują ludziom życie (czasami dosłownie). Na to wiele osób czekało od wielu lat, zmagając się z narastającymi egzekucjami.

Ostatnia audycja radiowa

Dla osób zainteresowanych złożeniem wniosku, przebiegiem postępowania upadłościowego, a w szczególności jego praktycznymi aspektami polecam najnowszy wywiad z radcą prawnym Mateuszem Medyńskim specjalizującym się między innymi właśnie w upadłości konsumenckiej. Tam znajdą Państwo odpowiedzi na wskazane w tytule pytania, ale też inne ciekawe informacje przekazane w przystępny dla odbiorcy sposób, a wszystko okraszone nutą historii i poczucia humoru.

Zapraszam do wysłuchania!

http://www.polskieradio.pl/42/276/Artykul/1680515,Upadlosc-konsumencka-jest-coraz-latwiejsza

Konrad Forysiak