Oddłużenie byłego członka zarządu
o upadłość konsumencką?
niewypłacalność spółki skutkująca przeniesieniem odpowiedzialności za jej zobowiązania
Dłużniczka piastowała szereg wysokich stanowisk w spółkach prawa handlowego.
W jednej z nich pełniła funkcję członka zarządu. Niestety na skutek poważnych problemów zdrowotnych nie była w stanie sprawować nad spółką należytej kontroli. Dodatkowo trudna sytuacja rynkowa zaowocowała jej niewypłacalnością. Jeden z wierzycieli spółki doprowadził do przeniesienia odpowiedzialności za zobowiązania spółki majątkiem osobistym dłużniczki. Wysokość tych zobowiązań obejmująca niemal dwa miliony złotych, w zestawieniu z trudną sytuacją zdrowotną oraz rodzinną dłużniczki nie pozwalały na spłatę tak wysokiej kwoty. Znaczne pogorszenie się stanu zdrowia skutkowało utratą przez dłużniczkę dobrze płatnej pracy i koniecznością podjęcia mniej płatnego zatrudnienia po to by nie wypaść z rynku pracy.
Szczegółowa analiza stanu faktycznego sprawy doprowadziła do stwierdzenia, że jedynym wyjściem z sytuacji jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ponadto dłużniczka popadła w niewypłacalność wskutek czynników całkowicie od niej niezależnych – choroby oraz trudnej sytuacji rodzinnej (konieczność opieki nad chorym ojcem), która uniemożliwiła sprawne zarządzanie spółką. W sprawie nie występowały negatywne przesłanki ogłoszenia upadłości.
Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości sąd postanowił ogłosić upadłość dłużniczki i powołał syndyka masy upadłości. Sytuacja dłużniczki nie budziła wątpliwości. Syndyk działał wyjątkowo sprawnie i już 7 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości można było wnioskować o umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłaty. Również i w tym przypadku sąd nie miał najmniejszych wątpliwości co do zasadności wniosku. Osobista sytuacja dłużniczki (zarówno wynikająca z dokumentacji lekarskiej jak i aktualnego stanu psychicznego) w sposób oczywisty wskazywała, że nie będzie ona wykonywać planu spłaty wierzycieli w najniższej choćby kwocie. To właśnie wpływ względów zdrowotnych (a nie np. opieka nad schorowanym ojcem) przekonały sąd o słuszności wniosku o umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty.
Powyższy przypadek dowodzi, że nawet osoba, która w przeszłości miała wysokie zarobki po załamaniu zdrowotnym może liczyć na szybkie oddłużenie bez konieczności realizacji planu spłaty, który co do zasady trwa 3 lata. W tym przypadku upadłość konsumencka umożliwiła dłużniczce wyjście z dramatycznego położenia, w którym znalazła się wskutek ciężkiej choroby i obciążenia odpowiedzialnością za zobowiązania spółki. To z kolei pozwoliło uwolnić się od długów, których łączna suma wyniosła 2 miliony złotych.